pondelok, 16 marec 2015 11:46

Otázky a odpovede: Najvhodnejší tréning.

Napísal(a)  v kategórii Ako cvičíme

Vhodné odpovede na otázky, ktoré vás zaujímajú.

Otázka
Chcela by som mať väčšiu silu a celkovo spevniť svaly, len neviem, či je k tomu lepšie cvičiť v jednom tréningu celé telo alebo si radšej jednotlivé partie rozdeliť.

 

Odpoveď
Nedá sa povedať, že by existoval nejaký "najlepší" spôsob tréningu, veľa záleží na tom, aké sú vaše ciele a koľko času je jeho naplneniu potrebné venovať. Pokiaľ ste veľmi zamestnaná a do posilňovne sa nedostanete príliš často, potom je lepšie precvičiť v jednom tréningu celé telo. V takom prípade využijete predovšetkým základné cviky, ktoré môžete cvičiť v tzv. kruhovom tréningu a rýchlejšom tempe, čím si súčasne zaistíte aj aerobný efekt cvičenia. V prípade, ak máte možnosť štyroch tréningov týždenne, skúste cvičiť zvlášť hornú a zvlášť dolnú polovicu tela, prípadne tréning rozdelte na tiažový a tlakový, ak sa chcete súčasne zamerať na symetriu. Aj tak je možné cvičiť formou kruhového tréningu, aby zostala zachovaná kardiovaskulárna zložka. Ak máte dostatok času, potom kľudne odcvičte posilovací tréning v bežnom tempe a nie kruhovo, aerobnú aktivitu zaraďte až po jeho ukončení.
 

Pokiaľ sa vám ponúka možnosť šiestich tréningov za týždeň, potom môžete svalové partie rozdeliť a cvičiť  zvlášť jednotlivé skupiny (nohy, hrudník, chrbát, tricepsy, bicepsy, ramená a pod.). To vám umožní zamerať sa na dané partie veľmi intenzívne a individuálne V takom tréningu je potom priestor pre klasické série ako aj pre drop série, negatívne opakovania a iné techniky určené skôr skúseným športovcom. Ale ani tu by nemala chýbať aerobná časť, ktorá zaistí zdravie kardiovaskulárneho systému a súčasne efektívne odbúravanie tukov.

Skladbu tréningu teda musíme predovšetkým prispôsobiť svojmu životnému štýlu a možnostiam, ktoré sa vám ponúkajú. Súčasne je dôležité cvičenie pravideľne obmieňať, pretože sa tým vyhnete stagnácii a zaistíte si dlhodobé dosiahnutie kvalitných výsledkov.

 
 
 

Zdroj: FITNESS 3/2015

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      

 

 

 

 

 

 

O nás

CKFIT organizuje pobyty v spolupráci s top wellness hotelmi na Slovensku, ale aj s menšími, cenovo dostupnými penziónmi, ktoré disponujú wellness centrom (bazény, vírivky, sauny, masáže) a kongresovou miestnosťou pre pohodlné cvičenie 20 a viac osôb. Prvotriedna gastronómia a ubytovanie sú samozrejmosťou.

Kontakty

Záhradná 5407/2A, 901 01 Malacky

+421 917 611 700

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

DRILLMAXX s.r.o.

IČO: 47205911 DIČ: 2023824638
Právny status zapísaný v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I.,
Oddiel Sro, Vložka č. 90941/B.