utorok, 03 február 2015 08:23

Interview s inštruktorkou Janou Tarinovou

Napísal(a)  v kategórii Rozhovory

Prečítajte si interview s inštruktorkou Janou Tarinovou.

CKFIT: Aké je vaše profesijné zameranie? Kde všade pôsobíte, čomu sa ako inštruktorka  venujete?

JT: Som moderátorka a redaktorka v médiách, pôsobím aj pedagogicky - pracujem stále s ľuďmi - väčšinou sú v strese, zhone, napätí - snažím sa spoločne s nimi uvoľniť emócie a tým aj získať  v nich iný uhol pohľadu na problém či realitu. Podstata jogy smiechu je v tom, že každý z nás sa môže smiať bez dôvodu, bez vtipov, humoru, komédie, alebo iných vonkajších podmienok. Cvičenie som začala robiť vo Viedni, pravidelné "smiechy" plánujem začať robiť aj v Bratislave a okolí. Ďalej od jari do jesene robím víkendové wellnesy plné pozitívnych emócií a smiechu uprostred krásnej prírody na chate v Roháčoch.

CKFIT: Prečo vás oslavila práve joga smiechu? Kedy ste sa s ňou prvýkrát stretli? Ako dlho sa joge smiechu venujete natoľko, že vediete ľudí ako inštruktorka?

JT: Pred 7 rokmi som prekonala vážne ochorenie a aj vďaka smiechu som sa dokázala rýchlo postaviť na nohy, vtedy som o joge smiechu veľa nevedela, len som intuitívne cítila, že smiech lieči, a tak som šla za týmto pocitom a dotiahlo ma to joge smiechu. Chodila som na kurzy do Prahy. Keby mi niekto povedal, že sa budem smiať aj 12 hodín, asi by som mu ukázala na čelo, ale keď sa spätne obzriem, my sme sa na tých kurzoch smiali skutočne aj 10 -12 hodín a ešte aj potom "dobrovolne" :). Povedala som si, že keď o smiechu a jeho účinkoch viem a mám to vyskúšané na sebe a je to skvelé, tak sa musím o toto poznanie podeliť aj s ďalšími. Na tejto ceste poznania, čo je smiech v našom živote som zistila, že vo svete existujú kliniky a zariadenia, kde je smiech súčasťou liečenia pacientov a je tiež veľa prípadov ľudí, ktorí popisujú ako im smiech pomohol vyliečiť sa z ťažkých ochorení, keď lekári boli bezradní alebo zlepšiť kvalitu života. "

Pri cvičení získame skúsenosť, že svoje emočné prežívanie môžme mať vo veľkej miere pod kontrolou. Naučíme sa ako si dobrú náladu privodiť,  a ako ňou nakaziť aj svoje okolie. Naučíme sa brať realitu z nadhľadu a nie až tak smrtelne vážne.

CKFIT: Aké sú podľa vás najväčšie pozitíva jogy smiechu, čo je podľa vás jej podstatou a cieľom?

JT: To je ako by ste sa ma spýtali, prečo sa radi smejeme :) Smiech nám chutí pre tieto dôvody: z biologického hľadiska, pri smiechu dochádza k okysličeni mozgu, regulovaniu krvného tlaku. Smiech podporuje celkovú obranyschopnosť organizmu a zlepšuje fungovanie vnútorných orgánov. Na fyzickej úrovni dochádza k masáži vnútorných orgánov, k zvýšeniu prívodu kyslíka k organizmu, k posilneniu imunitného systému a k podpore trávenia. V neposlednom rade máme skvelý pocit, že nám je super. No kto by to nechcel zažiť. A keď nás ešte bolí brucho od smiechu, aj napriek tejto "bolesti" nemáme najmenšiu chuť prestať sa smiať. Na takéto "bruchobolenie" si každý veľmi rád spomenie a aj sa pri spomínaní zasmeje :)

CKFIT: Ak by sa ľudia radi zúčastnili vašich hodín, kde vás môžu vyhľadať, v akom - meste, priestore a s akou pravidelnosťou? Zúčastňujete sa aj rôznych športových akcií alebo pobytov súvisiacich s jogou?

JT: Pendlujem medzi Viedňou - Bratislavou a Roháčmi, ak sa nájde aspon 10 - 15 členná skupina ľudí, ktorí sa chcú smiať, lebo v skupine chutí smiech najlepšie. Práve skupinový smiech vedie postupne až k nákazlivému smiechu. Nemám problém prísť kamkoľvek a zasmiať sa schuti s kýmkoľvek :)

CKFIT: Akým iným športom sa vo svojom voľnom čase rada venujete alebo čo je pre vás relaxom popri veľko množstve pracovných povinností?

JT: Ak sa nesmejem, tak veľmi rada behám. Pri behu s otvorenými ústami plati fyzikálne zákony, preto sa pri behu radšej len usmievam :) Milujem prechádzky v roháčskych lesoch či lúkach, sem - tam vybehnem na nejaký roháčsky končiar, v zime milujem lyžovanie a rada sa zúčastňujem pobytov, kde sa cvičí, venuje zdravému životnému štýlu a smeje. Je veľmi príjemné byť v spoločnosti ľudí, ktorým nie je ľahostajné, čo robia pre svoje telo i dušu. A keď nás je viac, tak je to veľmi silne motivujúce, pretože človek sa môže nielen porozprávať, ale aj inšpirovať druhými a teamova práca má svoju silu, máte pocit, že vám niekto fandí a že ste na správnej ceste na ktorej máte rovnako zapálených a motivovaných spolucestujúcich. A keď do toho primiešate "kokteil smiechu", tak sa to volá jeden smiechocvik, je to lahoda pre našu dušu.

CKFIT: Myslíte si, že v súčasnosti sa ľudia viac starajú o sovje zdravie, menia životný štýl? Čo ich podľa vás ovplyvňuje alebo podnecuje?

JT:
Je niekoľko tipov ľudí, jedni - múdrejší investujú do prevencie pred chorobami, sledujú, čo jedia, pravidelne odbúravajú stres, hľadajú dostupné informácie o tom, ako si môžu zlepšiť kvalitu života. Druhí sa držia kréda: neuč sa, život ťa naučí. Čakajú na moment, keď sa zdravotne začnú sypať a potom vybehú s bubom na zajace a chytajú sa aj slamky.  No a sú aj takí, ktorým je to jedno - typ polož ma kde chceš, len ma ticho polož. 
Treba si ujasniť, čo chceme a podla toho sa postaviť životu zoči - voči a najmä so širokým úsmevom. Avšak ak chceme čerpať z jogy smiechu maximum benefitov, musíme sa joge venovať pravidelne.
 

CKFIT: Aké je vaše motto?

JT: "Nikdy sa netreba vzdávať." Práve toto som si hovorila aj pri mojom ochorení, kedy som sa po operáciách znova učila chodiť, artikulovať, rozprávať a vidieť.

A druhé moje obľúbené, ba každodenné motto je, že vždy máme 2 možnosi. Môžeme si vybrať, či sa budeme pozerať aj na problém z veselej stranky alebo podlahneme smútku, či depresii. Tomu sa treba poctivo naučiť. Mňa to stálo denno - denný niekoľkohodinový tréning, nie je to jednoduché, treba to poctivo "cvičiť? a výsledok uvidíte hneď vo svojich očiach, ktoré sa rojasnia a následne i na svojom zdraví.

Moji kolegovia i známi sa ma často pýtajú, či sa ozaj stále smejem len preto, že nemám žiadne problémy, keďže sa stále usmieam a rozprávam vtipy. Problémy však neobchádzajú ani mňa a sú častokrát veľmi ťažké a niekedy mám pocit, že sú neriešiteľné i neznesiteľné, napr. vazne ochorenia v rodine, chábajúce financie, úmrtia. Aj každodenné problémy zavítajú ku mne často na návštevu. Ale vždy mám na výber, poddať sa negatívnym pocitom, začať brať lieky na upokojenie alebo sa zasmiať tejto ťažkej situácii pomocou smiechocvikov a v krátkom čase si vyladiť emócie. Viem veľmi dobre, že to nie je ľahké, mám to zažité sama na sebe, ale dokážem vás presvedčiť, že stojí za to investovať do smiechu, aj keď vám práve nie je do smiechu :)


 

 

 


 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      

 

 

 

 

 

 

O nás

CKFIT organizuje pobyty v spolupráci s top wellness hotelmi na Slovensku, ale aj s menšími, cenovo dostupnými penziónmi, ktoré disponujú wellness centrom (bazény, vírivky, sauny, masáže) a kongresovou miestnosťou pre pohodlné cvičenie 20 a viac osôb. Prvotriedna gastronómia a ubytovanie sú samozrejmosťou.

Kontakty

Záhradná 5407/2A, 901 01 Malacky

+421 917 611 700

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

DRILLMAXX s.r.o.

IČO: 47205911 DIČ: 2023824638
Právny status zapísaný v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I.,
Oddiel Sro, Vložka č. 90941/B.