streda, 03 december 2014 12:58

CHIA SEMIENKA - zdravie z prírody

Napísal(a)  v kategórii Jedálniček

Poznali ich už Aztékovia, Mayovia a starí obyvatelia Latinkej Ameriky. Chia semienka sú bohaté na vápnik, bielkoviny, draslík a železo, a dokonca sa s nimi ľahšie chudne. U nás pomerne neznáma potravina ponúka koncentrovanú vitamínovú bombu a vzpruží vaše telo i myseľ. Isté je len jedno, zakrátko budú chia seminka poriadnym hitom.

Ako sme už v úvode naznačili, chia semienka nie sú hitom poslednej dekády. Aztékovia ich konzumovali ako jednu zo svoich základných potravín, pretože ich dlhšie udržala vitálnych a nabitých energiou. Nie sú to len špekulácie, chia semienka majú skutočne významnú pozitívnu vlastnosť. Znižujú negatívny vplyv cukrov na tráviaci systém a zabezpešujú telu ich postupné uvoľňovanie. Za následok to má efekt, že v tráviacom systéme zväčšia svoj objem a vytvárajú spolu s vodou gél, ktorý sa stáva bariérou pre rýchle vstrebávanie sacharidov do tela. Sacharidy sa následne pomalšie menia na glukózu a nergia z potravy sa efektívnejšie prerozdeľuje. Chia semienka teda organizmu zabezpečujú efektívnejšiu prácu so zásobami energie a pomáhajú k vyššej vytrvalosti. Stabilizácia metabolických zmien a ustálenie sínusoid hladiny cukru v krvi je dôvodom, prečo sa chia semienka odporúčajú napríklad diabetikom, športovcom i ľuďom s vyšším výdajom energie.

Chia semienka sú tajomstvom prírody. Nedajú sa dopestovať kdekoľvek, darí sa im len v určitých nadmorských výškach a potrebujú náročnú starostlivosť. Pri ich pestovaní sú vylúčené akékoľvek chemické látky, pesticídy či hnojivá. Všetko musí byť celkom prirodzené a prírodné. Preto chia semienka bez pátosu môžeme nazvať jedinečnou bio potravinou. A čo má za následok ich vplyv na ručičku na váhe? Táto vlastnosť chia semienok úzko súvisí s predcádzajúcim vysvetlením  "zásobovača energie." Pri konzumácii spolu so sacharidmi spomaľujú ich prerod na jednoduché cukry, ktoré sa v nadmernom množstve rady ukladajú do tukových zásob. Energia z poravy vydrží dlhšie, efektívne sa rozdelí a oddiali sa potreba ďalšej novej porcie. Zjete prirodzene menej a pocit nasýtenia pretrvá.

9 tajomstiev chia semienok

1. obsahujú vysoké množstvo vitamínov skupiny B

2. sú bohatou zásobarňou železa

3. majú 5 - krát viac vápnika ako mlieko (620 mg v 100 gramoch)

4. obsahujú veľké množsvo draslíka

5. majú dvojnásobne väčšie množstvo bielkovín ako ostatné bežné semená, a to až 21 gramov na 100 gramov

6. sú považované za najvýznamnejší prírodný zdroj omega 3 a omega 6 mastných kyselín

7. sú bohaté na vlákninu, ktorá prečisťuje črevá a upravuje metabolizmus, obsahuje až 33 gramov vlákniny

8. množstvo antioxidantov chráni a očisťuje organizmus

9. až 440 mg magnézia vyrovná náladové krivky a pomôže vás udržať v pohode

Ako na to? Samotná chuť semienok je nevýrazná a práve z toho dôvodu je ich použitie v kuchyni veľmi rozmanité. Chia semienkami môžete posypať šalát, ryžu, či zemiakovú kašu, vhodné je pridanie do rôznych ovocných kokteilov, smoothies a šejkov. Výborne vám poslúžia, aj keď ich pridáte do ranného jogurtu, ovsenej kaše alebo ovocných tanierov. Ideálna denná konzumácia je okolo jednej čajovej lyžičky. Pri príprave chia semienok sa nemusíte obávať ani tepelnej úpravy. Ak sa vám nepozdáva konzumácia celých semien, neváhajte potravinu pomlieť a používať ako posyp na ktorékoľvek jedlo. Zaujímavým doplnkom je aj chia olej, ktorý sa hodí do rôznych šalátov a zálievok. Chia semienka môžete bez problémov pražiť i piecť. V sladkých koláčoch získajú zaujímavú orechovô príchuť.

S chia semienkami k zdraviu:

- detoxikujú organizmus

- podporujú dobrú náladu a zlepšujú koncentráciu

- stabilizujú hladinu cukru v krvi

- dodajú telu energiu a vitalitu

- upravujú vysokú hladinu cholesterolu v krvi a krvný tlak

- pozitívne ovplyvňujú zdravie srdca a cievneho systému

- napomáhajú redukovať podkožný tuk

- zlepšujú kvalitu svalstva

- dopĺňajú v organizme dôležité prvky

 

 

Zdroj: FIT štýl 12/14 - 1/2015

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

             

 

O nás

CKFIT organizuje pobyty v spolupráci s top wellness hotelmi na Slovensku, ale aj s menšími, cenovo dostupnými penziónmi, ktoré disponujú wellness centrom (bazény, vírivky, sauny, masáže) a kongresovou miestnosťou pre pohodlné cvičenie 20 a viac osôb. Prvotriedna gastronómia a ubytovanie sú samozrejmosťou.

Kontakty

Záhradná 5407/2A, 901 01 Malacky

+421 917 611 700

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

DRILLMAXX s.r.o.

IČO: 47205911 DIČ: 2023824638
Právny status zapísaný v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I.,
Oddiel Sro, Vložka č. 90941/B.