streda, 21 január 2015 10:26

SPAĽUJTE TUKY PO CELÝ ROK!

Napísal(a)  v kategórii Jedálniček

Poznamenajte si do kalendára, kedy aké potraviny nakupovať. Poradíme vám aké produkty posilnia vaše zdravie, pomôžu spaľovať tuky a pritom nezruinujú peňaženku.

Len si priznajte ako sa vám rozžiaria oči, keď niekede uvidíte nápis "zľava" alebo "výpredaj". A je jedno, či máte možnosť výhodne nakúpiť topánky, kozmetiku alebo čučoriedky. Všeobecne platí, že výhodnými nákupmi ušetríte 30 - 60%. A to sa vzťahuje aj na nákup sezónnych potravín. Ale nechajme pre túto chvíľu stranou výhody pre finančný rozpočet.

Jedno je isté - strava bohatá na ovocie a zeleninu napomáha v boji proti celému radu chronických ochorení a súčasne nám dodáva látky podporujúce spaľovanie tukov či budovanie svalovej hmoty. Mnohé vitamíny a minerály sú nevyhnutné pre správnu funkciu a regeneráciu svalových buniek. Kombinácia výživy s vyváženým pomerom bielkovín, sacharidov i tukov a adekvátneho prijmu ovocia + zeleniny napomáha správnej matebolizácii potravy, ktorú jete. Zabúdať by ste nemali ani na fakt, že niektoré dôležité látky telo stráca napríklad pri nadmernom potení. Ak športujete mali by ste venovať pozornosť aj týmto detailom. A v prípade, že je vašim cieľom odbúravanie tukov, nezabúdajte na dostatočný príjem vlákniny, ktorá umožňuje správne spracovanie tukov obsiahnutých v strave. má pozitívny vplyv na cievny systém, spomaľuje vstrebávanie cukrov a zvyšuje inzulínovú senzitivitu. A preto, že je vláknina značne "hutnou" živinou, navodzuje pocit nasýtenia, bez toho, aby dodávala zbytočné kalórie. Zabraňuje teda prejedaniu a tým naberaniu na váhe. Aby ste mali prehľad o tom, aké potraviny je kedy najlepšie nakupovať, čítajte ďalej :)

JANUÁR - kupujte POMARANČE - sú skvelým zdrojom draslíku, ktorý napomáha regulácii krvného tlaku, obsahujú vitamín C, ktorý umožňuje organizmu po tréningu bojovať s poškodením vplyvom voľných radikálov a tým pádom proti celému radu ochorení.

FEBRUÁRkupujte RÚŽIČKOVÝ KEL - je dobrým zdrojom vitamínu C, ktorý bojuje proti ochoreniam, draslíku a kys. listovej, ktorá prospieva nášmu srdcu, krvnému tlaku a pôsobí proti rakovine.

MAREC - kupujte ŠPARGĽU - je bohatá na kyselinu listovú, ktorá znižuje hladinu homocysteínu, čím redukuje riziko vzniku srdcových ochorení, rakoviny a poklesu mentálnych schopností. Obsahuje antioxidanty, ktoré chránia obehový systém a udržujú bunky zdravé.

APRÍL - kupujte ANANÁSOVÝ MELÓN - je zdrojom vitamínu C, ktorý zmierňuje vznik vrások a udržuje pleť v dobrej kondícii.

MÁJ - kupujte JAHODY - jeden z najlepších zdrojov antioxidantov v ovocnej ríši, má schopnosť znížiť riziko vzniku rakoviny pŕs a hrubého čreva.

JÚN - kupujte ČUČORIEDKY - obsahujú veľa rastlinných chemikálií nazývaných fenolové kyseliny a anthocyaniny, ktoré bojujú proti rakovine, srdcovým ochoreniam a zlepšujú pamäť. Kyselina ellagová nás chráni pred bakteriálnymi infekciami.

JÚL - kupujte ČEREŠNE - obsahujú cyanidín, rastlinnú zložku, ktorá kľudní zápaly. Šťava z čerešní tlmí bolesť svalov, pokiaľ ju vypijete pred tréningom.

AUGUST - kupujte PARADAJKY - obsahujú antioxidant lykopen, ktorý bojuje proti rakovine, najmä proti rakovine vaječníkov.

SEPTEMBER - kupujte BROKOLICU - obsahuhe veľa vitamínu C, ktorý posilňuje telo proti infekciám, ďalej obsahuje vitamín C, ktorý pôsobí preventívne proti rakovine pŕs.

OKTÓBER - kupujte TEKVICU - skvelý zdroj vlákniny, ktorý napomáha kontrole krvného cukru, draslíku, ktorý udržuje krvný tlak a prospieva vášmu srdcu, a luteínu pre lepší zrak.

NOVEMBER - kupujte SLADKÉ ZEMIAKY- excelentný zdroj beta karoténu, ktorý preukázateľne znižuje riziko rakoviny pŕs, vitamínu C, prospieva bunkám a vlákniny, ktorá kontroluje hladinu cukru v krci.

DECEMBER - kupujte KAPUSTU - má vysoký podiel karotenoidov, napríklad luteínu, ktorý má priaznivé účinky na zrak, znižuje riziko rakoviny pľúc, pažeráka a ústnej dutiny. Draslík udržuje opimálny krvný tlak a vápnik posilňuje kosti a zuby.

 

Zdroj: FITNESS 1/2011

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

             

 

O nás

CKFIT organizuje pobyty v spolupráci s top wellness hotelmi na Slovensku, ale aj s menšími, cenovo dostupnými penziónmi, ktoré disponujú wellness centrom (bazény, vírivky, sauny, masáže) a kongresovou miestnosťou pre pohodlné cvičenie 20 a viac osôb. Prvotriedna gastronómia a ubytovanie sú samozrejmosťou.

Kontakty

Záhradná 5407/2A, 901 01 Malacky

+421 917 611 700

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

DRILLMAXX s.r.o.

IČO: 47205911 DIČ: 2023824638
Právny status zapísaný v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I.,
Oddiel Sro, Vložka č. 90941/B.